Higiena stomatologiczna Łódź

 

Kamień nazębny – wróg Twoich zębów !

Nawet gdy bardzo starannie dbasz o higienę swoich zębów może na nich powstawać kamień nazębny. Usuwaj go regularnie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Gabinet stomatologiczny Dentorama przygotował dla Państwa ofertę higienizacji jamy ustnej, czyli zabiegi przeprowadzane przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną. Skaling – czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego – naprawdę nie boli, jest możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, a nieusuwany kamień może stać się przyczyną licznych problemów. Poza osadem problemem jest też osad nazębny, który może być usunięty piaskowaniem zębów i specjalnymi pastami stosowanymi w gabinecie stomatologicznym.

Jak powstaje kamień nazębny ?

Już kilka minut po umyciu zębów zaczyna się na nich tworzyć błonka z białka. Stanowi ona matrycę, na której osadza się płytka nazębna składająca się ze złuszczającego się naskórka, resztek jedzenia i bakterii. Po upływie około dwóch godzin białawy osad zaczyna być wyczuwalny językiem, jest to pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego. Przed jego narastaniem chroni cię w pewnym stopniu ślina, która niszczy gromadzące się w niej bakterie i zmywa część płytki. Płytka jest też ścierana przez policzki i wargi podczas poruszania szczęką.
Kolejny etap to mineralizacja płytki nazębnej – zaczyna ona twardnieć i zamienia się w kamień nazębny. Nieusuwany najpierw jest widoczny w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. To kamień naddziąsłowy. Groźniejszy jest kamień ukryty pod dziąsłami (poddziąsłowy), może on wywołać stan zapalny. Wtedy przy myciu zębów lub gryzieniu jedzenia pojawia się krew, odczuwamy niesmak i brzydki zapach własnego oddechu. Stan zapalny początkowo dotyczy dziąseł, jednak nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia położonej pod dziąsłami kości. Z czasem szyjki zębów (korzenie) odsłaniają się, stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Rozwija się zapalenie przyzębia (potocznie zwane parodontozą) , które nieleczone grozi utratą zębów.

Dlaczego powstaje kamień nazębny ?

Przyczyn tworzenia się kamienia nazębnego należy szukać w genach i… w diecie. Kamień na zębach odkłada się u każdego człowieka. Nawet dentyści nie znają tajemnych sposobów, by się przed nim uchronić. Jednak czas, w jakim się on tworzy, jest cechą indywidualną. Zależy od skłonności genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, wad zgryzu, źle wykonanych protez czy plomb, również od diety – narastaniu kamienia sprzyja jedzenie węglowodanów i nabiału, które zagęszczają ślinę. Jeśli więc taka jest Twoja dieta i lubisz np makarony, po posiłku myj zęby lub żuj gumę bez cukru. Ważne co przeprowadzane co 1/2 roku kontrole stomatologiczne. Jeżeli kamień nazębny narasta bardzo szybko, trzeba go usuwać częściej.

W Dentoramie wiemy jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Drobnoustroje gnieżdżące się w kamieniu nazębnym mogą osłabiać narządy wewnętrzne, szczególnie serce. Powodują m.in. zapalenie wsierdzia i sprzyjają chorobom krążenia.

Właśnie dlatego zapraszamy na zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, który ma na celu :

1. Zwalczanie płytki nazębnej :

– zapobieganie chorobom przyzębia
– ograniczenie ilości drobnoustrojów powodujących rozwój próchnicy
– wydłużenie czasu przetrwania wypełnień obecnych w zębach
– niwelowanie nieświeżego oddechu

2. Zapobieganie chorobom ogólnoustrojowym, chorobom układu krążenia, chorobom układu oddechowego.

3. Zapobieganie stanom zapalnym dziąseł, które prowadzą do zaników kości w obrębie jamy ustnej, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów.

4. Wpływ na prawidłowy przebieg ciąży :
– zapobieganie niskiej masie urodzeniowej
– zapobieganie przedwczesnemu porodowi
– ograniczenie ilości bakterii przedostających się z j.ustnej ciężarnej do wód płodowych

5.Według najnowszych badań płytka bakteryjna i kamień nazębny mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.

Oprócz samego zabiegu kładziemy duży nacisk na profilaktykę, dlatego proponujemy również przeprowadzenie instruktażu jak właściwie dbać o zęby w warunkach domowych. Na miejscu prowadzimy również sprzedaż profesjonalnych artykułów do domowej higieny jamy ustnej.

Zapraszamy !