Higienizacje – profesjonalna profilaktyka stomatologiczna
w Dentoramie

Większość chorób jamy ustnej jest spowodowana zmianami w naturalnej florze bakteryjnej. Chorobotwórcze bakterie powodują : próchnicę, choroby przyzębia, grzybicę i halitozę (czyli nieprzyjemny zapach). Konsekwencją jest również to, że drobnoustroje poprzez drogę wziewną, pokarmową lub krwiobieg mogą przedostawać się do układów wewnętrznych organizmu, powodując w ten sposób ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia chorób ogólnoustrojowych. Bakterie jamy ustnej mają znaczący wpływ na przebieg cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenie nerek, udar mózgu i zapalenie wsierdzia w obrębie zastawek serca lub śródbłonka dużych naczyń krwionośnych klatki piersiowej (np. zwężonej aorty), połączeń naczyniowych, ciał obcych w sercu – urządzeń medycznych np : elektrod.

W Dentoramie – przyjaznej stomatologii wiemy jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i profilaktyka chorób jamy ustnej.

Właśnie dlatego zapraszamy na zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, który ma na celu :

 1. Zwalczanie płytki nazębnej :
 • zapobieganie chorobom przyzębia
 • ograniczenie ilości drobnoustrojów powodujących rozwój próchnicy
 • wydłużenie czasu przetrwania wypełnień obecnych w zębach
 • niwelowanie nieświeżego oddechu
 1. Zapobieganie chorobom ogólnoustrojowym, chorobom układu krążenia, chorobom układu oddechowego.
 2. Zapobieganie stanom zapalnym dziąseł, które prowadzą do zaników kości w obrębie jamy ustnej, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów.
 3. Wpływ na prawidłowy przebieg ciąży :
 • zapobieganie niskiej masie urodzeniowej
 • zapobieganie przedwczesnemu porodowi
 • ograniczenie ilości bakterii przedostających się z j.ustnej ciężarnej do wód płodowych
  5.Według najnowszych badań płytka bakteryjna i kamień nazębny mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.
  Oprócz samego zabiegu kładziemy duży nacisk na profilaktykę, dlatego proponujemy również przeprowadzenie instruktażu jak właściwie dbać o zęby w warunkach domowych. Na miejscu prowadzimy również sprzedaż profesjonalnych artykułów do domowej higieny jamy ustnej.
  Co zgłaszają nasi pacjenci ?
  Jednym z problemów zgłaszanych przez pacjentów Dentoramy – przyjaznej stomatologii jest dyskomfort z powodu krwawiących dziąseł, odsłoniętych korzeni, a nawet rozchwiania zębów. Często takie problemy diagnozują nasi stomatolodzy w trakcie okresowych kontrolnych badań stomatologicznych realizowanych w Dentoramie. Mamy wówczas do czynienia z chorobą przyzębia, czyli stanem zapalnym obejmującym dziąsła, więzadła utrzymujące ząb, a w zaawansowanych stadiach również kość. Dla Polski badania wskazują na występowanie chorób przyzębia u ponad 70% społeczeństwa, głównie u osób po 40-tym roku życia, częściej u mężczyzn. Główną przyczyną stanów zapalnych jest płytka nazębna i kamień nazębny. Na przebieg choroby mają też wpływ czynniki osobnicze, takie jak anatomia przyzębia, stan odżywienia, niedobory witaminowe, wiek, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, warunki ortodontyczne i inne. Kiedyś choroby przyzębia były uważane za niewyleczalne. Jednak rozwój medycyny pozwolił na zbadanie ich przyczyn i opracowanie skuteczniejszych metod leczenia.

Jakie są przyczyny problemu ?

Bakteryjna płytka nazębna to najważniejszy, miejscowy czynnik powodujący zapalenie. Powoduje zapalenie dziąseł i zaostrzenie przewlekłych stanów zapalnych w tkankach przyzębia. Płytka tworzy się na wszystkich powierzchniach zębów, błonie śluzowej i uzupełnieniach protetycznych, które znajdują się w jamie ustnej.
Już kilka minut po umyciu zębów zaczyna się na nich tworzyć błonka z białka. Stanowi ona matrycę, na której osadza się płytka nazębna składająca się ze złuszczającego się naskórka, resztek jedzenia i bakterii. Po upływie około dwóch godzin białawy osad zaczyna być wyczuwalny językiem, jest to pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego. Przed jego narastaniem chroni cię w pewnym stopniu ślina, która niszczy gromadzące się w niej bakterie i zmywa część płytki. Płytka jest też ścierana przez policzki i wargi podczas poruszania szczęką.
Kolejny etap to mineralizacja płytki nazębnej – zaczyna ona twardnieć i zamienia się w kamień nazębny.

Kamień nazębny to płytka nazębna, która długo zalegając na powierzchniach zębów ulega z czasem mineralizacji. Poza oddziaływaniem bakteryjnym kamień niszczy dziąsła mechanicznie, odsuwając je od zębów. Szorstka powierzchnia kamienia nazębnego sprzyja odkładaniu się kolejnych warstw płytki nazębnej.
Przyczyn tworzenia się kamienia nazębnego należy szukać w genach i w diecie. Kamień na zębach odkłada się u każdego człowieka. Nawet dentyści nie znają tajemnych sposobów, by się przed nim uchronić. Jednak czas, w jakim się on tworzy, jest cechą indywidualną. Zależy od skłonności genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, wad zgryzu, źle wykonanych protez czy plomb, również od diety – narastaniu kamienia sprzyja jedzenie węglowodanów i nabiału, które zagęszczają ślinę. Jeśli więc taka jest Twoja dieta i lubisz np makarony, po posiłku myj zęby lub żuj gumę bez cukru. Ważne co przeprowadzane co 1/2 roku kontrole stomatologiczne. Jeżeli kamień nazębny narasta bardzo szybko, trzeba go usuwać częściej.
Nieusuwany kamień nazębny najpierw jest widoczny w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł. To kamień naddziąsłowy. Groźniejszy jest kamień ukryty pod dziąsłami (poddziąsłowy), może on wywołać stan zapalny. Wtedy przy myciu zębów lub gryzieniu jedzenia pojawia się krew, odczuwamy niesmak i brzydki zapach własnego oddechu. Stan zapalny początkowo dotyczy dziąseł, jednak nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia położonej pod dziąsłami kości. Z czasem szyjki zębów (korzenie) odsłaniają się, stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Rozwija się zapalenie przyzębia (potocznie zwane parodontozą) , które nieleczone grozi utratą zębów.

Osad nazębny gromadzi się na powierzchni szkliwa jako następstwo zalegania barwników z pożywienia (tj. herbata, wino, soki, owoce). Duże przebarwienia powoduje również nikotyna, wnikając w mikroszczeliny na powierzchni szkliwa oraz w bruzdy zęba.

Co Dentorama może zaproponować ?

Piaskowanie

Zabiegiem profilaktycznym mającym na celu usunięcie z powierzchni zębów osadów, przebarwień, a także płytki bakteryjnej jest wykonywane w Dentoramie piaskowanie. Po takiej wizycie higienizacyjnej zęby sprawiają wrażenie bielszych i bardziej lśniących.
Pacjenci gabinetu Dentorama bardzo często korzystają z zabiegu piaskowania zębów. Piaskowanie to zabieg polegający na mechanicznym usuwaniu przebarwień z powierzchni zębów, za pomocą piaskarki, która emituje pod ciśnieniem strumień proszku, wody i powietrza.

Zabieg profilaktycznego piaskowania zębów poza tym, że przywraca uzębieniu jego naturalny kolor poprzez usuwanie powierzchownych przebarwień, pozwala wygładzić powierzchnie zębów, co spowalnia odkładanie się płytki nazębnej i tworzenie kamienia nazębnego. Piaskowanie usuwa też biofilm bakteryjny z trudno dostępnych miejsc (okolice za pierścieniami ortodontycznych, przestrzenie interproksymalne zębów), zapobiegając w ten sposób zapaleniom dziąseł. Zabieg ten może być przeprowadzany nawet co 6 tygodni, w zależności od stanu u danej osoby. 

Piaskowanie zębów jest tylko jednym z elementów profesjonalnego czyszczenia zębów, na które składają się kolejno: dezynfekcja jamy ustnej przez płukanie roztworem chlorheksydyny, skaling naddziąsłowy, skaling poddziąsłowy, piaskowanie, fluoryzacja oraz znoszenie nadwrażliwości. Przebieg profesjonalnego oczyszczania zębów nie zawsze obejmuje wszystkie wymienione etapy — podstawą, od której należy zacząć, jest ocena stanu higieny jamy ustnej pacjenta, a następnie dobór odpowiednich dla niego metod oczyszczania. 

Skaling

Wielu pacjentów ma również problem z kamieniem odkładającym się w okolicach przy- i poddziąsłowych. W tej grupie osób piaskowanie nie wystarcza. Złogi kamienia nad- i poddziąsłowe usuwamy w Dentoramie skalerami ultradźwiękowymi. Urządzenia mechaniczne zalecane u pacjentów ortodontycznych, to skalery ultradźwiękowe i dźwiękowe.
Zabieg skalingu w celach profilaktycznych można przeprowadzać dwa razy w roku u osób nienoszących aparatu ortodontycznego, co 3 miesiące u pacjentów ortodontycznych, w celach leczniczych wykonuje się natomiast nawet co 3 tygodnie.
Czasem u pacjentów pojawia się problem, gdy zabieg skalingu i piaskowania trzeba przeprowadzić u pacjenta ze znacznymi zaniedbaniami higienicznymi, kiedy na powierzchni szkliwa doszło do powstania tak zwanych białych plam. Białe, nieprzezierne plamy o konsystencji bardziej miękkiej od otaczającego je zdrowego szkliwa to początkowe zmiany demineralizacyjne, powstałe w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej i w konsekwencji odkładania się płytki nazębnej. Zabiegi oczyszczania mogą doprowadzić do niepożądanej utraty osłabionych twardych tkanek zęba, jednak w celu powstrzymania tego procesu są bardzo wskazane. W tej grupie pacjentów bardzo ważnym elementem profesjonalnej profilaktyki są zabiegi fluoryzacji zębów.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to trzeci składnik profesjonalnej, gabinetowej profilaktyki. Szwedzkie badania pokazują, że regularne (co 6 tygodni) nakładanie fluoru zmniejsza trzykrotnie ryzyko powstania białych plam demineralizacyjnych.
Wskazanie do przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji istnieje również wtedy, gdy stwierdzamy podwyższone ryzyko wystąpienia próchnicy, obecność plam demineralizacyjnych, oraz gdy prowadzenie prawidłowej higieny jamy ustnej jest utrudnione. Te cechy występują u pacjentów z aparatami ortodontycznymi, wadami zgryzu, stłoczeniami zębów, brakami zębów, użytkujących uzupełnienia protetyczne (np klamry protez).
Regularnie przeprowadzany zabieg fluoryzacji po zabiegu usunięcia kamienia oraz osadu nazębnego zwiększa odporność szkliwa zębów na działanie kwasów. Źródłem kwasów są metabolity bakterii oraz spożywane produkty kwaśne (jedzenie i napoje). Poza tym fluoryzacja wspiera procesy remineralizacji odwapnionej powierzchni szkliwa i zmniejsza próchnicotwórczą aktywność metaboliczną bakterii.

Preparaty fluorowe stosowane do fluoryzacji w warunkach gabinetu stomatologicznego mają postać lakierów, żeli i pianek. Lakiery wypadają w tym zestawieniu najlepiej ponieważ zapewniają lepsze połączenie preparatu fluorowego z tkankami zębów i jego silniejsze utrzymanie, co pozwala na dłuższy czas ekspozycji zęba na fluor. Niewielka ich gęstość pozwala na nałożenie ich w postaci bardzo cienkiej warstwy. Te cechy ułatwiają fluoryzację trudno dostępnych miejsc, np. powierzchni zębów wokół zamków ortodontycznych. Po nałożeniu lakieru powstaje warstwa fluorku wapnia, która służy jako rezerwa jonów wapnia i fluoru. W sytuacji spadku w otoczeniu zęba pH (zakwaszenie środowiska) jony te ulegają uwolnieniu do śliny i migrują do miejsc mikrodeminerlizacji szkliwa, odbudowując jego strukturę.
Lakiery powinny być aplikowane co 3-6 miesięcy, ale nie ma przeciwwskazań do częstszego ich stosowania. Fluoryzacja kontaktowa jest bardzo prostą i bezpieczną, a zarazem skuteczną metodą profilaktyki próchnicy, zmniejszającą częstość jej występowania u pacjentów.
U pacjentów z dużą ilością osadów bakteryjnych skuteczne jest jednoczesne, połączone z fluorowaniem, leczenie przeciwbakteryjne, gdyż fluor w środowisku kwaśnym znacznie traci swoją aktywność. Działanie przeciwbakteryjne mają lakiery z chlorheksydyną, które zaleca je stosować jednocześnie z lakierem zawierającym fluor — najpierw lakier z chlorheksydyną, a następnie z fluorem.

Fluoryzacja szkliwa zwiększa jego odporność na działanie kwasów, a odziaływanie punktowe słabego kwasu w formie żelu jest stosowane w stomatologii do wytrawienia szkliwa. Szkliwo jest wytrawiane np. : przed leczeniem zachowawczym (wypełnienia kompozytowe) czy przed naklejaniem zamków ortodontycznych. Dlatego zabieg fluoryzacji nie powinien być przeprowadzany bezpośrednio przed takim leczeniem.

Podsumowanie
Dentorama – przyjazna stomatologia – nasz gabinet stomatologiczny w Łodzi oferuje pacjentom całą gamę zabiegów pozwalających utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie. W Dentoramie dostępne są najróżniejsze akcesoria higienizacyjne, pomagamy również te najwłaściwsze u danej osoby. Zabiegi higienizacji w Dentoramie są przeprowadzane przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, o wieloletnim doświadczeniu w pracy z pacjentami.

Zapraszamy